Okulary jednoogniskowe korygują wadę wzroku taką jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Zapewniają dobre widzenie tylko na daną odległość czyli służą do obserwacji dali lub bliży. Używane są często przez prezbiopów, czyli osoby po 40 roku życia, które do pracy z bliska potrzebują dodatkowych okularów. Osobom które potrzebują innych okularów na daleko i innych do czytania proponujemy okulary progresywne, wieloogniskowe lub biurowe.
Okulary wielogniskowe
Okulary wieloogniskowe służą do obserwacji różnych odległości przy użyciu jednej pary okularów. Nie ma potrzeby zmieniać okularów w zależności czy chcemy czytać książkę, oglądać telewizję, czy pracować w biurze przy komputerze.
Okulary dwuogniskowe z widoczną linią podziału, tzw. wtopką, pozwalające widzieć dobrze na daleko, oraz na odległości bliskie, tj 30-50cm. Ich wadą jest nieostre widzenie na odległości pośrednie, czyli od 50 – 200 cm., skokowe przejście między widzeniem dali i bliży oraz mało estetyczna, widoczna wtopka w szkle.
Na rynku dostępne są soczewki dwuogniskowe bez widocznej linii podziału, dzięki temu bardziej estetyczne i dzięki konstrukcji FreeForm cieńsze od tradycyjnych.
Okulary progresywne
Okulary progresywne pozwalają widzieć ostro i wyraźnie na każda odległość, tj. dal, odległości pośrednie i bliż. Soczewka progresywna jest skonstruowana w taki sposób, że górna część przeznaczona ma do obserwacji odległości dalekich, środkową tzw. kanał progresji do odległości pośrednich a dolną część do odległości bliskich. Moc soczewki pomiędzy tymi strefami zmienia się płynnie, bez żadnych przeskoków i daje komfortowe widzenie na każda odległość. Są różne rodzaje soczewek progresywnych różniących się szerokością kanału progresji i strefą do bliży, a tym samym różniących się ceną. W dzisiejszych czasach soczewki progresywne mogą być indywidualnie dopasowane i zaprojektowane do danego klienta i oprawki jaką wybrał.
Okulary biurowe
Czasami nazywane pólprogresywnymi okulary biurowe przeznaczone są dla osób aktywnych zawodowo, spędzających duża część dnia w biurze, przy komputerze i szerokim biurku, gdzie rzadko spogląda się na odległości dalekie. Skonstruowane podobnie jak okulary progresywne jednak mające znacznie szersze strefy do obserwacji odległości bliskich i pośrednich. Posiadają znacznie mniej zniekształceń obrazu w strefach bocznych soczewek.