Soczewki kontaktowe – dopasowanie i aplikacja

Zobacz naszą ofertę sprzedażową: Soczewki kontaktowe

Aby noszenie soczewek kontaktowych było zdrowe, bezpieczne i komfortowe, należy stosować się do kilku zasad oraz zaleceń specjalisty, który te soczewki dopasowuje.

Soczewka kontaktowa zakładana jest bezpośrednio na gałkę oczną i dlatego należy szczególnie dbać o higienę przy jej zakładaniu, zdejmowaniu, czyszczeniu i przechowywaniu. Brudne ręce przy zakładaniu, zabrudzona soczewka, brudny pojemniczek do przechowywania, spanie w soczewkach kontaktowych, kontakt soczewki z wodą, przenoszona soczewka, niestosowanie się do zaleceń specjalisty, to nagminne błędy użytkowników soczewek kontaktowych, które mogą doprowadzić do niepożądanych powikłań, stanów zapalnych, obrzęków, owrzodzeń wymagających długotrwałego leczenia, w skrajnych przypadkach grożących nawet utratą widzenia.

Nie można samemu dobierać sobie soczewek kontaktowych dostępnych w drogeriach lub na chybił trafił kupować jakieś dostępne w Internecie.

Dopasowanie i aplikacja soczewek kontaktowych zawsze powinna odbywać się w gabinecie pod okiem specjalisty (optometrysty lub lekarza okulisty), który nie tylko nauczy zakładać i zdejmować soczewki, ale sprawdzi, czy oko nadaje się do noszenia soczewek, przekaże wszystkie ważne informacje na temat przechowywania, i pielęgnowania soczewek, a także skontroluje i zbada stan zdrowia oczu, gdy soczewki używane są już przez jakiś czas.

Przebieg badania wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych:

  1. Wywiad z pacjentem, gdzie specjalista podczas rozmowy dowiaduje się o stanie zdrowia pacjenta, przebytych chorobach oczu, stosowanych lekach, charakterze i środowisku pracy oraz przedstawia różne opcje soczewek kontaktowych i omawia zasady bezpiecznego użytkowania.
  2. Badanie wzroku, aby ustalić jaką wadę wzroku ma pacjent i jakiej mocy soczewki trzeba zastosować. Ze względu na odległość od oka, nie zawsze moc soczewek kontaktowych jest taka sama jak okularowych i trzeba ją przeliczyć.
  3. Ocena przedniego odcinka oka, w lampie szczelinowej specjalista ogląda w powiększeniu poszczególne części oka i ocenia ich stan zdrowotny: powieki i ich brzegi, spojówkę, rogówkę, przednią i tylną komorę oraz przejrzystość soczewki. Ocenia ilość i jakość filmu łzowego, czasami stosuje się barwienie fluoresceiną aby ocenić czas przerwania filmu łzowego.
  4. Wybór pierwszej próbnej soczewki kontaktowej i zaaplikowanie jej pacjentowi przez specjalistę. Po około 5-10 minutach ocenia się jej ułożenie, centrację, ruchomość i komfort pacjenta, ocenia się również jakość widzenia wykonując tzw. nadrefrakcję, czyli sprawdzenie czy moc soczewki kontaktowej jest optymalnie dobrana. Następnie specjalista zdejmuje soczewki z oczu pacjenta.
  5. Nauka zakładania i zdejmowania soczewek przez pacjenta. Pod okiem specjalisty i zgodnie z jego zaleceniami pacjent samodzielnie uczy się zakładać a potem zdejmować soczewki. Pacjent nie opuści gabinetu, jeśli specjalista nie jest przekonany, że ten poradzi sobie sam w domu.
  6. Umówienie wizyty kontrolnej. W przypadku soczewek miesięcznych po około 2-3 tygodniach, w przypadku jednodniowych po kilku dniach.
  7. Wizyta kontrolna, na kilka dni przed upłynięciem terminu ważności soczewek odbywa się kontrola, aby sprawdzić komfort pacjenta w noszonych soczewkach oraz stan zdrowia oczu, oraz czy pacjent dobrze opanował sztukę manipulowania soczewkami. Na takiej wizycie stosuje się barwienie fluoresceiną, aby ocenić w lampie szczelinowej stan oczu po kilkunastu dniach noszenia soczewek. Jeśli żadne z parametrów nie odbiega od normy pacjent może zakupić soczewki kontaktowe w salonie optycznym i cieszyć się z ich użytkowania.