Okulary przeciwsłoneczne powinny chronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym, a zwłaszcza przed promieniami UV, które są dla nas szkodliwe. Tak jak na plaży smarujemy się kremami z filtrem ochronnym, tak i okulary powinny działać jak krem, czyli powinny mieć filtr UV. Niestety nigdy nie mamy pewności czy te kupione w sklepach odzieżowych lub na bazarach mają filtr. Oznaczenie UV400 nie zawsze gwarantuje, że okulary faktycznie chronią nasz wzrok. A jeśli nie posiadają filtra to ich noszenie może nam wręcz zaszkodzić. Tylko kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka maja Państwo pewność, że posiadają one odpowiednie filtry i naprawdę chronią nasze oczy.
W dzisiejszych czasach osoby z wadą wzroku mogą również cieszyć się z posiadania modnych okularów przeciwsłonecznych. Do większości opraw, w tym również sportowych, można bowiem zamontować soczewki korekcyjne z przyciemnieniem, wybranym kolorem i odpowiednią powłoką z filtrem UV. Alternatywą takiego rozwiązania może być stosowanie soczewek kontaktowych pod tradycyjne okulary przeciwsłoneczne.
Innym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania soczewek fotochromowych, czyli takich, które zaciemniają się na zewnątrz w zależności od natężenia promieniowania UV, a w pomieszczeniu odbarwiają się i są całkowicie bezbarwne. Można je zatem stosować do noszenia na stałe, na każde warunki pogodowe.
Coraz powszechniejsze są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. To świetne rozwiązanie szczególnie dla kierowców, sportowców czy osób spędzających czas nad wodą. Polaryzacja bowiem niweluje i wygasza refleksy (odbicia) świetlne od gładkich powierzchni takich jak rozgrzany asfalt, karoseria samochodów, czy tafla wody. Dzięki polaryzacji widzimy czyściej i z większym kontrastem.
Powszechnym już dzisiaj rozwiązaniem są oprawki okularowe z dołączoną do kompletu nakładka przeciwsłoneczną, mocowaną na magnesy tak, że z zewnątrz w ogóle tego nie widać.
Alternatywą tego rozwiązania jest nakładka przeciwsłoneczna mocowana na mostku normalnych okularów z możliwością uniesienia do góry.